Az "Élő árnyék" projekt célja a mentális egészség fontosságának tudatosítása, valamint az erre való nevelés a brassói diákok körében, valamint szakosodott intervenciós tevékenységek biztosítása a krónikus mentális zavarokkal diagnosztizált emberek számára. A projekt címét az ihlette, amit az egyesület egyik kedvezményezettje, akit skizofréniával diagnosztizáltak, mondott nekünk: "Úgy érzem magam, mint egy élő árnyék! Senki sem lát, hall vagy segít nekem. Hamarosan csak egy árnyék leszek, és ... ennyi!". Ezen elkötelezettségből fakadóan szeretnének a projekt kezdeményezői többet tenni a fiatal diákok közösségéért és a láthatatlan szenvedésben szenvedőkért.
Szükséglet
Tavaly már elindítottunk egy kísérleti programot a mentális egészség megőrzését célzó oktatás témakörében 2 brassói középiskolában, és azt tapasztaltuk, hogy az ilyen tematikájú programokra hatalmas az igény. Meglepetésünkre olyan fiatalokkal találkoztunk, akik már pszichiátriai kezelés alatt álltak. Talán ez nem történt volna meg, ha a megelőzői, tájékoztató és tudatosság növelő programok működnek. Több megkeresés érkezett hozzánk iskolákból a program megvalósítására, de sajnos nem állt rendelkezésünkre az anyagi forrás.
A krónikus mentális betegséggel diagnosztizált felnőttek körében még hangsúlyosabb a igény, ugyanis nincs erre specializát központ vagy szociális szolgáltatás, szervezetünknél már egy teljes igénylési lista van.
Változás
A projektet két két síkon fog megvalósulni: Megelőzés és beavatkozás
- A megelőzés azért, mert ez a leghatékonyabb intézkedés a mentális betegségek előfordulásának csökkentésére, főként, hogy a skizofrénia általában serdülőkorban, néha pedig már korábban kezdődik. A projektet iskolai műhelyfoglalkozásokon keresztül valósítják meg a gyermekek/ serdülők körében.
- Intervenció (beavatkozás) a skizofréniával diagnosztizált személyek körében, akik a SCUT egyesület kedvezményezettjei, speciális terápiák és megfelelő lakókörnyezet biztosítása révén (a krízishelyzetben lévő, havi 400 lejes jövedelemmel rendelkező és a családban bekövetkezett haláleset/válás esetén a lakás fertőtlenítése), hogy megelőzzék a lakás elvesztését, a kórházi vagy intézményi elhelyezést.
A projektben részt vevő személyek a következők:
- 50 gyermek és serdülő a Brassó megyei iskolákból, akik részt vesznek a mentális egészséggel kapcsolatos tájékoztató és tudatosság növelő workshopon.
- 12 krónikus mentális betegséggel diagnosztizált felnőtt, akik részt vesznek a pszichoterápiás tevékenységben és a serdülőkkel való interakcióban.
Tevékenységek
1. Multidiszciplináris csapat (szociális munkás és személyiségfejlesztő tanácsadó) által tartott tájékoztató és figyelemfelkeltő műhelymunka 50 brassói iskolás gyermek/fiatal számára.
2. A gyermekek/fiatalok látogatása a SCUT Egyesület székhelyére, hogy találkozzanak a skizofréniával diagnosztizált kedvezményezettekkel.
A 2. célkitűzés elérése érdekében a következő fő tevékenységek kerülnek végrehajtásra:
3. A tevékenységekhez szükséges alapanyagok beszerzése (terápiához és lakások fertőtlenítéséhez).
4. 4 terápiás foglalkozás lebonyolítása 12 krónikus mentális betegségben szenvedő személy számára.
Költségvetés
- A kivitelező csapat bérezése: projektkoordinátor (aki egyben szociális munkás is) és pszichológus/pszichoterapeuta részmunkaidős fizetése 4 óra-nap, 2 hónapon keresztül, 2500 lej/hó.
- szakszolgálta (workshopok), valamint az egyéni a személyiség fejlesztést végző tanácsadó, aki trénerként is képzett fizetése - 3 workshop - 9000 lej.
- a tevékenységek elvégzéséhez szükséges alapanyagok - 500 lej
Web
http://scutbv.ro/ro/acasa
https://www.facebook.com/scutbv
Rejtsed a részleteket