Ediții anterioare

În Braşov, Fundaţia Comunitară Braşov a organizat deja 8 ediţii de Cercuri de Donatori, unde peste 650 de donatori au susţinut 21 de proiecte locale cu fonduri în valoare de 195.838 de lei.

În România, în perioada 2013-2019, a fost generat un buget total de 1.158.456 lei prin donațiile făcute de 3.704 donatori pentru a susține 214 proiecte în cadrul a 32 de ediții ale Cercului, în 15 orașe din țară.

La ultima ediție, cea din noiembrie 2019, echipa Cercului de donatori a strâns 73.710 de lei (din care 10% pentru cheltuielile de organizare) pentru 3 proiecte locale:

• Mama 24/24 - Asociația de Servicii Sociale SCUT - Suma strânsă: 18.090 lei

• ÎMPREUNĂ ÎNCĂLZIM SUFLETE - FUNDATIA BUCURIA DARULUI - Suma strânsă: 17.775 lei

• ”ZÂMBESC DIN NOU CU AJUTORUL TĂU” - GRUP DE INIȚIATIVĂ LOCAL coordonat de LILIANA ȘTEFĂNESCU-GOANGĂ - Suma strânsă: 31.329 lei

În 2018, au fost strânși 44.800 de lei pentru 3 proiecte locale: proiectul „Educaţie pentru sănătate” implementat de catre un grup de initiativa (tineri studenţi la medicină şi medici), Proiectul ”O zi specială” implementat de ADDIP şi proiectul ”Dau un leu pentru orașul meu”, al Asociaţiei - AIDC.

Alte proiecte susţinute în ediţiile anterioare:

• achiziţie de instrumente muzicale pentru Liceul de muzică Tudor Ciortea

• organizarea evenimentului "Galeria terapiilor" pentru familiile copiilor cu dizabilităţi

• amenajarea curţii Asociaţiei pentru Educaţie practică şi creativă

• o tabără de muzică pentru copii

• un curs de mentorat pentru tinerii din mediul rural

• mobilier de sortat haine pentru un centru care are grijă de oamenii străzii

• produse uzuale pentru un adăpost care protejează femeile abuzate în mediul familial

• renovarea unei case în care locuiesc copii fără părinţi

• dotarea unui laborator de ştiinţe ale naturii

• un program care sprijină tinerii care părăsesc centrul de plasament să-şi câştige independenţa în lumea “de afară”

• susţinerea copiilor artişti cu posibilităţi reduse cu instrumente muzicale şi activităţi artistice

• sprijinirea copiilor cu abilităţi de comunicare în public, a seniorilor şi tinerilor din medii defavorizate

Organizaţiile susţinute în ediţiile anterioare

• Laborazon

• Music Camp International

• Adăpostul pentru femei abuzate “Esther”

• Mirakolix

• Fundaţia Bucuria Darului

• Grupul de iniţiativă “Diversitate”

• Asociaţia Zâmbeşte pentru Viitor

• Fundaţia Casa mea

• Grupul de creaţie format din Ana Maria Guguian şi Petra Binder

• Asociaţia Artburg

• Asociaţia Junilor din Scheii Braşovului

• Diaconia Ajutor Internațional

• Clubul de Debate Sam Academy

• Corul de copii Atelier Săcelean.

Fundația Comunitară Brașov

AKRO